Komunikacja werbalna i pozawerbalna w narciarstwie adaptowanym

Udostępnij

To było niesamowicie merytoryczne i inspirujące spotkanie.
W gronie specjalistów omawialiśmy wyzwania stojące przed narciarstwem adaptowanym, jak również szukaliśmy wspólnych rozwiązań na przyszłość.


Bardzo dziękuję organizatorom za możliwość udziału w tym historycznym wydarzeniu (ostatnia konferencja o podobnym profilu odbyła się w Polsce w latach 80′ XX wieku).

Uczestnikami konferencji byli:

(naszą szkołę reprezentował Jakub Dyda)

Małgorzatą Tlałka-Długosz

reprezentantka Polski (80-85) i Francji (86-91) w narciarstwie alpejskim, wielokrotna Mistrzyni Polski i Francji, olimpijka Sarajevo’84 i Calgary’88, wielokrotna medalistka Pucharów Europy i Pucharów Świata, Akademicka Mistrzyni Świata Sapporo’91. D Od 2014r. fundator, prezes i trener Fundacji HANDICAP Zakopane. Od 2018 prezes Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne – Małopolskie.

Rafałem Wilk

pracownik Wydziału Wychowania Fizycznego UR, narciarz, były żużlowiec, trener żużlowy, sportowiec niepełnosprawny; trzykrotny mistrz paraolimpijski z Londynu i z Rio w handbike’u; dwukrotny mistrz świata z Kanady 2013; Mistrz świata z Greenvill 2014 USA jazda na czas; dwukrotny mistrz świata z Nottwil Szwajcaria 2015

Jarosławem Smajdor

Instruktor wykładowca SITN PZN, delegat techniczny PZN, trener kadry Narodowej PZSN , sędzia PZN i PZŻ. Aktywnie związany ze sportem zimowym oraz latem sporty wodne, windsurfing i żeglarstwo w każdym wymiarze.
Aktualnie pochłonięty popularyzacją narciarstwa alpejskiego wśród osób niesłyszących. Na swoim koncie posiada opracowany i wydany pierwszy w Europie program nauczania techniki narciarskiej dla osób niesłyszących.

Beatą Blachura

dr, wykładowca AWF Wrocław; realizowała zajęcia Specjalizacji Instruktorskiej w Narciarstwie Adaptowanym na AWF we Wrocławiu; (w zajęciach uczestniczyły osoby z dysfunkcją wzroku, układu ruchu i dysfunkcją mentalną); członek Komitetu Organizacyjnego Onkoigrzysk i Onkoigrzysk „Bis”. Instruktor Wykładowca SITN-PZN; Przewodnicząca Komisji Narciarstwa Adaptowanego SITN – PZN; kierownik wyszkolenia w Akademickiej Szkole Narciarskiej.

Łukaszem Szeliga

Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego oraz Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „START”, a także członek zarządu Europejskiego Komitetu Paraolimpijskiego (EPC). Wielokrotny mistrz Polski w narciarstwie alpejskim, uczestnik Igrzysk Paraolimpijskich w Nagano w 1998 r., w Salt Lake City w 2002 r. oraz w Turynie w 2006 r. Trener koordynator polskiej kadry przygotowującej się do XI Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Soczi w 2014 r. Z zamiłowania kolarz.

Dominikiem Jonas

fizjoterapeuta, instruktor SiTN PZN, ISIA, BASI. Założyciel Active Therapy – działalności związanej z fizjoterapią, prowadzeniem zajęć rekreacyjnych oraz szkoleń sportowych dla osób niepelnosprawnych. Czlonek Komisji Narciarstwa Adaptowanego SiTN PZN.

Katarzyną Bieńkowska

doktor nauk medycznych, jest adiunktem w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, pracownikiem Zakładu Logopedii i Lingwistyki Edukacyjnej, magistrem polonistyki i specjalistą surdologopedą. Od 20 lat jest związana także z Ośrodkiem Dziennej Rehabilitacji Słuchu i Mowy oraz Stowarzyszeniem Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Wadą Słuchu w Krośnie. Uczestniczyła w licznych kursach zawodowych oraz konferencjach i praktykach w Polsce i zagranicą. Praktycznie i naukowo zajmuje się rozwiązywaniem problemów związanych z nauką języka fonicznego przez dzieci po implantacji ślimakowej. Jest autorką 35 artykułów naukowych, książek oraz podręczników metodycznych dotyczących rehabilitacji dzieci i dorosłych z uszkodzeniami słuchu.

Grzegorzem Pomes

od ponad 20 lat pracuje z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Były Dyrektor Regionalny Podkarpackiego Oddziału Olimpiad Specjalnych- Polska. Współzałożyciel rzeszowskiej Szkoły Pływania i Narciarstwa GBSPORT. Instruktor narciarstwa ISIA, Instruktor PZN Telemarku, Trener II klasy narciarstwa alpejskiego.

Bartłomiejem Czarnota

doktor nauk o kulturze fizycznej, pracownik Wydziału Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego, kierownik Zakładu Pływania i Obozownictwa.




fot. Piotr Woleński

Więcej...